Drewutnia może być niezwykle przydatna na każdym podwórku. W artykule opisujemy dla kogo może być to odpowiednia konstrukcja i do czego może przydać się dobrze wysuszone drewno opałowe
Każdy, kto posiada w swoim wymarzonym domu romantyczny, tradycyjny kominek na drewno kominkowe, piec służący do ogrzewania domu zasilany drewnem lub każdy amator aromatycznych, wędzonych dymem wędlin w przydomowej wędzarni wie jak istotną rolę, odgrywa wilgotność używanego drewna. Drewno przeznaczone na opał lub do wędzenia musi być odpowiednio osuszone i zawierać do 20% wody w sobie. Wilgotne drewno pali się gorzej, wytwarza więcej niepotrzebnego dymu, trudniej je rozpalić oraz pozostawia po sobie większe ilości sadzy czy to na drzwiczkach kominka, czy to w przewodzie kominowym (który przypominamy, że należy regularnie czyścić), a co za tym idzie, również wpływa na jakość powietrza, które nas otacza.
Konstrukcja drewutni zapewnia oprócz odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie opału (pamiętajmy, że drewno do prawidłowej wilgotności może suszyć się nawet dwa lata) również odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak porywisty wiatr, mocne opady deszczu czy śniegu. Aby drewno mogło w odpowiedni sposób schnąć, istotnym jest również odpowiednia wentylacja i nasłonecznienie. Jeżeli drewutnia przylega do naszego domu, to jest to z jednej strony niezwykle praktyczne rozwiązanie, ale z drugiej istnieje ryzyko, że przylegające do ściany domu schnące drewno może spowodować pojawienie się grzyba na elewacji budynku. Drewutnie robione przez Altanowo robione są w odpowiedniej technologii i dopasowane są maksymalnie do Państwa budynku, co wyklucza problemy z tym związane, ale nowoczesna drewutnia czy też altana na drewno przy domu to nie jedyny pomysł na przechowywanie drewna opałowego na swoim podwórku — niektórzy łączą również drewutnie z wiatą śmietnikową, ale to dopiero początek ciekawych rozwiązań.
Jeżeli posiadamy wystarczająco miejsca na swoim podwórku, to warto je maksymalnie i praktycznie wykorzystać. Dużą popularnością cieszą się drewutnie wraz z magazynkiem narzędziowym. Osobne miejsce na majsterkowanie oraz na trzymanie narzędzi ogrodowych np. kosiarki może być niezwykle przydatne i pozwoli zachować porządek w garażu na rzeczy bardziej przydatne w samym domu czy do serwisu samochodu. Narzędziowy domek ogrodowy pozwala również na pracę bez generowania hałasu w pobliżu domu — szlifierki czy tokarki potrafią być głośne. Domki narzędziowe mogą być wyposażone w szerokie, podwójne drzwi co ułatwia np. wprowadzanie do środka rowerów czy taczki. Jeżeli podwórko nie jest równe i posiada spad, to domek narzędziowy można również postawić w prosty sposób na bloczkach betonowych, zmniejszając koszt wyrównania terenu. Jeśli planujemy postawienie tego typu szopy narzędziowej, to drewutnia dobudowana do niej jest także tańszym rozwiązaniem niż budowanie osobnej wiaty na drewno.
Domek letniskowy w środku lasu to marzenie wielu osób. Zazwyczaj działki rekreacyjne, na których powstają tego typu domki, nie są uzbrojone we wszystkie media, albo koszt przyłączenia domku do mediów może nie być opłacalny dla budynku, z którego korzystamy głównie w sezonie wiosenno-letnim. Dobrym rozwiązaniem na chłodne wieczory jest montaż kominka na drewno opałowe, a co za tym idzie, należy gdzieś to drewno składować. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest budowa domku letniskowego z drewutnią — jest to jednocześnie tańsze i wygodniejsze niż budowa osobnej wiaty na drewno, ale jeżeli wasz domek letniskowy posiada podłączone media, ale marzy wam się kominek to dobudowanie drewutni może być dobrym pomysłem.
Coraz więcej osób decyduje się na postawienie przy swoim domku letniskowym, w pięknych okolicznościach przyrody jacuzzi ogrodowego i/lub sauny ogrodowej. Jednym z popularniejszych modeli zarówno jacuzzi jak i sauny są modele z piecem opalanym za pomocą drewna opałowego. Przy okazjonalnym użytkowaniu jest to bardzo przystępne rozwiązanie, a przy okazji wykorzystujemy surowiec, który używamy także do ogrzewania domku letniskowego.
Na działkach rekreacyjnych częstym widokiem są wędzarnie oraz paleniska. Każdy z nas ma piękne wspomnienia z pieczenia kiełbasek nad żywym ogniem, albo pamięta smak pysznej, tradycyjnej, wędzonej wędliny. Drewutnia w takim przypadku jest niezbędna, aby drewno używane do rozpalenia czy wędzenia było odpowiednio wysuszone.
Jeżeli zastanawiasz się nad wysokiej jakości drewutnią, wykonaną z solidnych materiałów oraz dopasowaną idealnie do Twoich potrzeb to zapoznaj się z naszą ofertą domków narzędziowych z drewutnią lub skontaktuj się z nami bezpośrednio — dostosujemy się do Twoich wymagań i gwarantujemy, że drewutnia będzie spełniać swoje zadanie przez wiele lat.